Jarní měsíce přinášejí koním a jejich jezdcům mnoho radostí – delší dny prosvětlené slunečním svitem, teplejší počasí, lepší povrchy pro ježdění a spoustu dalších pozitivních věcí. Jaro s sebou také nese jednu nepříjemnou starost a tou je línání.
Srst savců, tedy i koní, se skládá ze svrchní vrstvy ochranných chlupů neboli pesíků, a spodní vrstvy neboli podsady. Pesík je dlouhý, hrubý, rovný chlup, jenž jemnější hřejivou podsadu přečnívá. Během línání vypadávají pesíky a podsada a místo nich roste nová srst. Koně línají dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Zejména to jarní línání, kdy vypadávají chuchvalce husté zimní podsady a pesíků, představuje pro koně (i jezdce) velmi náročné období.
Proces línání je řízen hormonálně, hlavní roli v řízení línání hrají šišinka a hypotalamus. Celý proces je spouštěn měnící se délkou světlého dne. Takže podzimní přesrstění do zimní srsti začíná de facto ve vrcholném létě, v okamžiku letního slunovratu 21. 6., tedy v den, kdy se začnou dny postupně zkracovat. Zkracování dnů je samozřejmě pozvolné, takže než tuto změnu koně zaregistrují, chvíli to trvá. Na první vypadané chlupy narazíme většinou koncem srpna. Během podzimu se srst, zvláště pesíky, výrazně zahustí a prodlouží.
Spouštěčem jarního línání je pak zimní slunovrat. Většina koní začne v závislosti na prodlužujícím se dni výrazně ztrácet srst koncem února či začátkem března. Celý proces výměny srsti trvá přibližně 4-8 týdnů a plně závisí na zdravotním stavu a kondici koně. U koní trvale žijících venku, u koní ve špatné kondici nebo starších koní může línání trvat déle.
Čistit, čistit a zase čistit
Koně mohu být během línání unavení, bez energie, někteří mohou výrazně zhubnout. Línající srst koně svědí, takže mohou být i protivní a nevrlí, více se válí a drbou o vše, o co je to jen možné. Období línání je velmi náročné i pro nás majitele. Línající nezadekovaný kůň je pár týdnů prakticky nevyčistitelný a jeho chlupy jsou doslova všude. Pravidelné a důkladné čištění a zbavování staré srsti je však velmi přínosné – línání tím urychlíte, koni ulevíte od svědění, navíc masáž kůži prokrví a podpoří růst nové srsti.
K masážím a čištění lze využít celou škálu kartáčů, hřbílek, hřebenů a kostek slibujících snadné odstranění srsti. Jaký zvolíte nástroj je nakonec jedno, důležitá je pravidelnost.
Pomoc ve žlabu
Důležitá pro dobré přelínání je i kvalitní krmná dávka s obsahem všech potřebných živin. V těle koně se odehrávají procesy, které jsou náročnější na spotřebu některých vitamínu, minerálů a enzymů. Na línání a kvalitu srsti mají vliv především zinek, biotin, nenasycené mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny. Včasným doplněním těchto důležitých látek v krmné dávce nedojde k jejich deficitu v tom nejkritičtějším období, a proto je potřeba začít s jejich podáváním s předstihem.
Zdrojem kvalitních 3 omega mastných kyselin je lněné semínko, které se pro kvalitní srst u koní používá od nepaměti. Dnes ho lze zakoupit ve formě oleje, v extrudované či jinak upravené podobě, a tak již není nutné ho před použitím zdlouhavě vařit nebo mlít. K doplnění nenasycených mastných kyselin je možné využít také lososový olej. Dalším prvkem důležitým pro zdravou kůži a srst je zinek. Zinek je mimo jiné velmi důležitý pro rychle se dělící buňky povrchové vrstvy kůže, která se stále obnovuje a při línání je více namáhána. Zdravou kůži a srst podporují i vitamín A, E, H a B vitamíny. Vitamíny, mikro i makro prvky lze snadno doplnit formou krmných doplňků v nejrůznější formě.
Krmiva a krmné doplňky se lněným semínkem.
Lososový olej Fitmin Benefit Oil.
Krmný doplněk Havens EquiForce Copper & Zinc s obsahem zinku a dalších aktivních látek.
Jarní střih
Další možností, jak koním usnadnit přelínání je jarní střih, nejčastěji se provádí částečný, aby se koni ulevilo na těch částech těla, kde se nejvíce potí. Koně se pak při práci samozřejmě potí o dost méně, čímž šetří energii. Je nasnadě, že i při jarním střihu je potřeba myslet na stájový management a mít k dispozici dostatek dek.
Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.